Szkło samoczyszczące od hadwao.net

Szkło samoczyszczące hadwao.net Nanotechnology

Aby uzyskać efekt „samoczyszczenia” szkła, na jego powierzchni można zastosować powłoki hydrofobowe bądź materiał hydrofilowy. 

Szkło samoczyszczące hadwao.net Nanotechnology

Chcielibyśmy zatem wpis ten przeznaczyć na krótkie porównanie powyższych produktów. Dzięki zastosowaniu obydwu powłok uzyskujemy ten sam efekt, a mianowicie samoczyszczące szkło. Na czym zatem polega różnica pomiędzy ów materiałami?

Materiał hydrofilowy nakładany zostaje już w procesie produkcji. Samodzielnie nie jesteśmy w stanie wykonać powyższej operacji, co jest już możliwe w przypadku powłok hydrofobowych. Warto zaznaczyć również, iż szkło hydrofilowe pod wpływem działania promieni UV powoduje rozkład jedynie brudu organicznego. Nanocząstki zawarte w powłoce hydrofobowej, dzięki swym nanometrycznym rozmiarom, wypełniają mikropory w szkle nie pozwalając na przywieranie do niego substancji nieorganicznych.

W przypadku materiałów hydrofilowych dość duże znaczenie w samoczyszczeniu szkła odgrywają promienie UV. W przypadku gdy dostęp promieniowania jest utrudniony „efekt samoczyszczenia” na szkle nie występuje. Powłoki hydrofobowe powyższego problemu nie wykazują.

Osoby, które chciałyby zabezpieczyć szkło znajdujące się wewnątrz pomieszczenia niestety nie będą mogły do tego celu zastosować materiału hydrofilowego – tego typu powłoki stosuje się tylko i wyłącznie za zewnątrz. Pojawia się zatem kolejna różnica, gdyż powłoki hydrofobowe odnajdują swe zastosowanie zarówno wewnątrz pomieszczenia jak i na zewnątrz.

Polecamy przed zastosowaniem powłok służących samoczyszczeniu dokładne zapoznanie się z właściwościami dostępnych produktów.

Zapraszamy do bardziej szczegółowej lektury dotyczącej powłok hydrofobowych na stronę hadwao.net oraz na kanał na YouTube.