Srebro koloidalne, koloidy srebra

Srebro koloidalne, koloidy srebra na problemy skórne i nie tylko…

Srebro koloidalne. Srebro od lat znane jest ze swych antyseptycznych właściwości. Stosowanie jonów srebra zarówno miejscowo, jak i wewnętrznie, wywiera szereg korzystnych działań na zdrowie całego organizmu. Aby zwiększyć efektywność jego działania, obecnie wykorzystuje się osiągnięcia nanotechnologii. Innowacyjna metoda tworzenia koloidalnej zawiesiny cząstek srebra, o rozmiarze 2- 10 nm, warunkuje skuteczniejsze działanie spowodowane znaczną kumulacja nanocząstek srebra w określonej objętości wody dejonizowanej.

srebro koloidalne, koloidy srebra

Zasadnicza różnica między tradycyjnym srebrem jonowym, a koloidem jest taka, że srebro jonowe ma tendencję do utleniania pod wpływem światła, więc jego nietrwałość może skracać czas jego użytkowania. Ponadto kumulacja srebra jonowego w organizmie może prowadzić do rozwoju srebrzycy. Natomiast srebro koloidalne, jako produkt o najwyższej jakości, nie utlenia się i nie kumuluje w organizmie, a jego nadmiar jest fizjologicznie wydalany z organizmu.

Srebro koloidalne, koloidy srebra

Jakie zastosowanie znalazło nano srebro w kosmetyce i medycynie? Przede wszystkim, srebro koloidalne to doskonały środek antyseptyczny, wykazujący działanie bakteriobójcze i przeciwgrzybicze. Hamuje enzymy bakteryjne niezbędne do ich metabolizmu tlenowego. Dlatego też stanowi doskonałe uzupełnienie terapii przeciwtrądzikowej, zwalczając kolonizację skóry bakteriami Propionibacterum Acnes i regulując wydzielanie sebum. Srebro koloidalne stosowane jest także jako środek zapobiegający zakażeniom, zwłaszcza w przypadku rozległych, otwartych ran i poparzeń. Doskonałe efekty zabezpieczające stwierdza się przy stosowaniu opatrunków wzbogacanych nano srebrem. Także wiele powierzchni medycznych dezynfekowanych jest z użyciem koloidu srebra.

Inne zastosowania srebra to wspomaganie gojenia wszelkich zmian skórnych, o charakterze podrażnień czy egzemy oraz stosowanie na skórę pach przed aplikacja antyperspirantu, w celu neutralizacji przykrego zapachu. Nano srebro stosowane może być także jako płyn do higieny intymnej czy płukania ust. Jego dodatek podczas płukania tkanin hamuje rozwój mikroorganizmów i odkaża. Dopuszczalne jest także doustne spożycie srebra koloidalnego w celu łagodzenie objawów infekcji, alergii czy stanów zapalnych błony śluzowej żołądka i jelit. Srebro, znane jako naturalny antybiotyk, dzięki nanotechnologii wkracza w nowy wymiar oddziaływania na organizm człowieka.